Graven - Svensk Kriminalserie (Spoilers tom det som visats)

Diskutera serier och filmer som inte är buffyrelaterade här.

Graven - Svensk Kriminalserie (Spoilers tom det som visats)

Inläggav Tob » lör dec 11, 2004 23:24

Brittiska kriminalserier går aldrig hem hos mig, ytterst sällan, vilket har lett att jag aldrig ger dem någon chans längre. Danska mordkommisionen har jag inte heller fallit för. Hmm, det här kan ju vara intressant kanske, men mynnar för det allra mesta ut i något segt och högst ointressant historia.

Däremot svenska deckare och polisserier fungerar nästan alltid, och jag stör mig på att jag inte kommer på vad det är som gör det. Hur som helst så missade jag första avsnittet av denna nya svenska kriminalserie med Kjell Bergqvist, men såg andra delen nu. Med tanke på att jag inte såg första avsnittet så kan jag inte säga så mycket om hur situationen har uppkommit osv, det kändes minst sagt konstuerat. Människorna som lever kring "gravplatsen" känns väldigt klicheartade om än lite mer extrema än standardmallen. Som för det mesta i svenska serier av denna sort så är det mycket välspelat, likaså här, det är en fröjd att se skådespelarna agera mot varandra. Spänningen infriar sig med en gång. Vilken stämning man bygger upp, en del scener var riktigt obehagliga genom att bara vara där. Jag ser defintivt framemot fortsättningen.

Är det någon mer som har kollat in den?
Senast redigerad av Tob sön dec 19, 2004 12:35, redigerad totalt 1 gång.
World gonna end... where else would I want to be?
- Xander, Grave 6.22
Användarvisningsbild
Tob
Watcher
 
Inlägg: 6302
Blev medlem: 01 maj 2004
Ort: Borås

Inläggav LWes » lör dec 11, 2004 23:53

Jag har inte sett den, kommer aldrig se den.
Alla svenska serier suger så länge dom är gjorda i sverige och dom pratar svenska i dom.
Det enda sverige kan göra är såpor. Vita Lögner var ju helt fantastiskt.

Men om man vill se på svenskt får man väl göra det...
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav noike » sön dec 12, 2004 0:28

LWes skrev:Jag har inte sett den, kommer aldrig se den.
Alla svenska serier suger så länge dom är gjorda i sverige och dom pratar svenska i dom.
Det enda sverige kan göra är såpor. Vita Lögner var ju helt fantastiskt.


Helt klart, du ÄR knäpp. Jag är inte alls mycket för svenska, brittiska, eller amerikanska kriminalserier alls -- med vissa undantag (som om Clark Johnson är inblandad). Jag är inte heller något stort fan av svenska serier, men till deras försvar så är sverige faktiskt riktigt bra på att göra stämning och inledning. Fruktansvärt bra på det till och med.

De brukar rasa ihop i slutet med det tror jag beror på att det oftast bara är några får personer som skriver alla avsnitten i serien tillsammans. Sedan är tv-produktionen något konservativt och tar inte några större chansningar men detta är saker som går att förändra.
Senast redigerad av noike sön dec 12, 2004 0:39, redigerad totalt 2 gånger.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav poser » sön dec 12, 2004 0:37

LWes skrev:Vita Lögner var ju helt fantastiskt.


Du kan fan inte sitta och skriva att Vita lögner var helt fantastiskt, det ordet måste helt tappat betydelse för dig.

Gods fingerprints
Användarvisningsbild
poser
Unique snowflake
 
Inlägg: 6983
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Skåne -> Göteborg -> Stockholm

Inläggav Tob » sön dec 12, 2004 0:47

LWes skrev:Jag har inte sett den, kommer aldrig se den.
Alla svenska serier suger så länge dom är gjorda i sverige och dom pratar svenska i dom.
Det enda sverige kan göra är såpor. Vita Lögner var ju helt fantastiskt.

Men om man vill se på svenskt får man väl göra det...


Synd att du dissar allting som är på svenska, ja förutom såporna då, men du missar ganska mycket. De Drabbade som gick förra året var ju sanslöst bra.

noike skrev:Jag är inte heller något stort fan av svenska serier, men till deras försvar så är sverige faktiskt riktigt bra på att göra stämning och inledning. Fruktansvärt bra på det till och med.

De brukar rasa ihop i slutet med det tror jag beror på att det oftast bara är några får personer som skriver alla avsnitten i serien tillsammans.


Medhåll.
World gonna end... where else would I want to be?
- Xander, Grave 6.22
Användarvisningsbild
Tob
Watcher
 
Inlägg: 6302
Blev medlem: 01 maj 2004
Ort: Borås

Inläggav adolvsson » sön dec 12, 2004 0:49

Jag missade andra avsnittet, men såg första, och jag gillade det. Lite långsamt, något som funkade bra i och med att det var första avsnittet och gruppens medlemmar skulle både samlas ihop och presenteras förstås. Bra skådespelare, stämningsfullt, som sagt. Det är ju bara åtta avsnitt så jag kommer nog att följa, om inte kvalitén droppar väldigt snabbt de kommande veckorna. Jag gillar nog kriminalserier, det är dessutom en av de saker sveriges television (och då menar jag SVT, inte talanglösa slapptaskar som kidsen på TV4) är allra bäst på.

Och LWes ÄR knäpp.
Well, I like to eat cheese. And I sometimes like to think of cheese…How it came to be. The magic thing is that there’s just, you know, a cow. And then there’s the grass and the sunlight, and then here comes the cheese…It’s kind of amazing. - David Lynch

Blogg | Twitter | Instagram | Facebook | LinkedIn
Användarvisningsbild
adolvsson
Assistant to the Regional Manager
 
Inlägg: 23280
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: Stockholm

Inläggav Pazuzu » sön dec 12, 2004 0:51

LWes skrev:Alla svenska serier suger så länge dom är gjorda i sverige och dom pratar svenska i dom.


Min "låtsaspappa" är tvärtom. Är någon film/tv-serie på svenska är den automatiskt bra. Den logiken har jag aldrig förstått mig på, men å andra sidan förstår jag inte din heller. Ni lider nog bägge av en släng insane troll-logic. ;)
Serious sport is war minus the shooting. - George Orwell

Dolores capitis non fero. Eos do.
[size=9][b]
Användarvisningsbild
Pazuzu
Big Bad
 
Inlägg: 2446
Blev medlem: 31 maj 2004
Ort: Kalmar

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 1:43

poser skrev:
LWes skrev:Vita Lögner var ju helt fantastiskt.


Du kan fan inte sitta och skriva att Vita lögner var helt fantastiskt, det ordet måste helt tappat betydelse för dig.


Eller så är det så att olika personer kan ibland ha olika åsikter. Det är i alla fall så jag har uppfattat det.
Ibland tycker alltså personer lite olika. Men ibland tycker vissa personer väldigt olika om vissa saker.

T.ex. jag har aldrig varit förtjust i svenska serier för att den svenska tv-industrin inte alls är lika stor som i USA eftersom det bor mycket mer folk där.
Alltså så handlar det inte om lika mycket pengar i sverige och dom har inte råd med lika dyra serier o.s.v.
Sen gillar jag inte det svenska språket på tv och i film. Jag tycker bara inte att det låter seriöst när dom pratar och försöker förmedla kännslor.

Jag gillade Vita Lögner för att det var en speciell såpa. Den var faktiskt rolig. och jag tyckte karaktärerna var intressanta. och jag står helt och hållet för min åsikt att jag tycker att det var en fantastisk serie. Ja, fantastisk. Ja, du skulle säga att Dead Like Me är fantastiskt eller hur?
Jag kan ärligt säga att jag gillade Vita Lögner mer än jag gillar Dead Like Me. Fast det var några år sen jag såg Vita Lögner förstås och jag vet itne om den serien har åldrats bra...

Med det sagt, kan jag också erkänna att jag itne ger svenska serier en chans. Det har att göra med allt det jag skrivit plus andra saker som oorganiserade säsonger, dålig publicitet, jobbigt att följa något som går på TV. Kanske främst att det är jobbigt att följa något som går på tv, en bestämmd tid varje vecka.

Men det är konstigt, för några dagar sen skulle jag aldrig funderat på att se på Charmed, nu är jag lite sugen på att se ifatt hela den serien...
Av att attackeras som nu får mig nästan att bli sugen på att följa någon svensk serie. För jag är inte kräsen när det kommer till att gilla saker.
Hur många av serierna som börade nu i höst blev jag besviken på? Ingen tror jag.
Så jag skall se upp, och kolla efter någon svensk ny serie att följa.
Det skall bli ett av mina projekt.

Tob skrev:Synd att du dissar allting som är på svenska, ja förutom såporna då, men du missar ganska mycket. De Drabbade som gick förra året var ju sanslöst bra.


Nej jag vet inte om jag missar "ganska mycket"...
Jag missar nog minndre än många med tanke på hur många amerikanska serier jag följer istället.

Sen något som ingen kan säga emot: ALLA svenska dokusåpor suger.

Synd att du dissar allting som är på svenska

Faktiskt så dissar jag det mesta som inte är på engelska. Textade serier/filmer är jag inte mycket för...
Japanskt är ok, för japanerna är galna och duktiga.

Och LWes ÄR knäpp.


Ja, det visste jag när jag räknade hur många serier jag följer förra gången.


men sen är saken med svenska tv-serier att dom flesta är mini-serier. Graven t.ex. är en mini-serie i åtta delar har jag just fått veta. och dom flesta andra serier är också det.
Jag förstår helt och hållet ifall ni tycker att det är bra, men en av dom stora sakerna jag finner charmerande med amerikanska serier är hur man får följa karaktärerna under en längre period o.s.v. (förutsatt att serien inte läggs ner.)
Kännslan av att det kommer ett avsnitt till efter det här och ett till efter det och ett till efter det m.m.m.m. gillar jag. 22 avsnitts säsonger gillar jag.
skådespelare jag känner igen gillar jag (jag känner inte till så många svenska...), och jag gillar hela det amerikanska tv-systemet hur tufft och hårt och orättvist det än kan vara. jag gillar dom organiserade säsongerna och dom planerade sweeps-perioderna. jag gillar att man alltid får veta i maj vilka serier som kommer tillbaka nästa år och vilka som tyvärr inte gör det.

Sverige har inte många av dom momenten...
Många av er tycker säkert att reality-shows automatiskt är dåliga och det skulle säkert krävas en del för att få er att ändra er.
Samma sak för mig och svenskt.

Om ni inte gillar reality-shows tycker inte jag att ni är knäppa, även om jag inte försåt hur man inte kan gilla Survivor eller The Apprentice.
Alla har inte samma smak.
Om ni tycker att jag är knäpp för att jag inte gillar svenska serier får ni väl göra det, jag bryr mig inte. Jag skulle faktiskt inte ens bry mig om någon säger att jag är knäpp för att jag gillar Survivor. För tittarsiffrorna talar ju för sig själva...
Svenska seriers tittarsiffror bevisar inte att jag är knäpp för att inte gilla dom.

Så man kan hata mig för att jag inte gillar svenskt, eller bara acceptera att jag inte gillar det precis som ni inte gillar något annat.

Det var allt för mig ikväll. Godnatt.
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav poser » sön dec 12, 2004 1:57

LWes skrev:Ja, du skulle säga att Dead Like Me är fantastiskt eller hur?


Nej, inte nu iaf. Inte på väldigt lång tid, du har förstört ordet.

LWes skrev:Sen något som ingen kan säga emot: ALLA svenska dokusåpor suger.


De håller ungefär samma kvalitet som de amerikanska. (Ja, jag menar även survivor)

LWes skrev:Jag skulle faktiskt inte ens bry mig om någon säger att jag är knäpp för att jag gillar Survivor. För tittarsiffrorna talar ju för sig själva...


Copywrite säger en bra sak i en låt som med lite fantasi skulle kunna överföras till diskussionen om hur mycket tittarsiffrorna har med en series kvalitet att göra.

Fuck the records you sold, cause if you go platinum, it's got nothing to do with luck. It just means that a million people are stupid as fuck
Senast redigerad av poser sön dec 12, 2004 2:03, redigerad totalt 1 gång.

Gods fingerprints
Användarvisningsbild
poser
Unique snowflake
 
Inlägg: 6983
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Skåne -> Göteborg -> Stockholm

Inläggav noike » sön dec 12, 2004 1:59

LWes skrev:T.ex. jag har aldrig varit förtjust i svenska serier för att den svenska tv-industrin inte alls är lika stor som i USA eftersom det bor mycket mer folk där.

Jag kan godta alla argument utom det där. Om du hade sagt att de var tråkiga, oinspirarande eller bara samma saker som repiterades gång på gång så hade jag tyckt att det är en helt okej åsikt.

Men att grund något på hur stor indutrin är? Eller hur många som följer en serie? Fucking insulting. De enda som kommer undan med en sådan "åsikt" är de som äger aktier i ett tv-bolag och bara vill se pengarna rulla in och inte ens vill se sakerna de producerar. För det har ingenting med ifall en serie är bra eller dålig att göra. Ingenting.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav Off » sön dec 12, 2004 2:02

Bollywood gör om jag inte missminner mig fler filmer än hollywood. Det innebär inte med automatik att deras filmer är bättre.
Chuck D:
If you don't stand for something, you fall for anything
Harder than you think, it's a beautiful thing
Användarvisningsbild
Off
Chosen
 
Inlägg: 12866
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Drrrty South - Malmö

Inläggav VelocityBoy » sön dec 12, 2004 2:03

poser skrev:
fuck the records you sold
cause if you go platinum, it's got nothing to do with luck
it just means that a million people are stupid as fuck


Jag håller med... mängden bra skivor som har sålt platinum är försvinnande få och vanligtvis är det bara en indikation på att du tilltalar den minsta gemensamma nämnaren för den stora massan som helt saknar smak.
Användarvisningsbild
VelocityBoy
Zeppo
 
Inlägg: 3507
Blev medlem: 06 feb 2004
Ort: Stockholm (ex-Luleåbo)

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 2:03

noike skrev:Jag kan godta alla argument utom det där. Om du hade sagt att de var tråkiga, oinspirarande eller bara samma saker som repiterades gång på gång så hade jag tyckt att det är en helt okej åsikt..


Du ger ord till mina tankar. tråkiga oinspirerade.

noike skrev:Men att grund något på hur stor indutrin är? Eller hur många som följer en serie? Fucking insulting. De enda som kommer undan med en sådan "åsikt" är de som äger aktier i ett tv-bolag och bara vill se pengarna rulla in och inte ens vill se sakerna de producerar. För det har ingenting med ifall en serie är bra eller dålig att göra. Ingenting.


Jag menade inte att serierna är dåliga för att industrin är bättre. Jag menade att i sverige kan har serier inte lika stora budgetar och därför kan dom inte göra lika bra serier. DET är vad jag menade. Skulle sverige kunna göra en serie som Lost? Nej. DET är vad jag menade.
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 2:05

Off skrev:Bollywood gör om jag inte missminner mig fler filmer än hollywood. Det innebär inte med automatik att deras filmer är bättre.


Se vad jag skrev i min förra post.
och vad jag vet göra dom inga bra filmer i Indien.
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav VelocityBoy » sön dec 12, 2004 2:06

LWes skrev:Jag menade att i sverige kan har serier inte lika stora budgetar och därför kan dom inte göra lika bra serier.


Av någon konstig anledning så kan vi inte heller göra bra lågbudget saker... för en film som "Garden state" har vi råd att göra men vi gör den aldrig.
Användarvisningsbild
VelocityBoy
Zeppo
 
Inlägg: 3507
Blev medlem: 06 feb 2004
Ort: Stockholm (ex-Luleåbo)

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 2:07

poser skrev:
LWes skrev:Ja, du skulle säga att Dead Like Me är fantastiskt eller hur?


Nej, inte nu iaf. Inte på väldigt lång tid, du har förstört ordet.


För att jag tycker att något är fantastisk som du inte tycker det har jag 'förstört' ordet. Ok.
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav poser » sön dec 12, 2004 2:08

LWes skrev:
poser skrev:
LWes skrev:Ja, du skulle säga att Dead Like Me är fantastiskt eller hur?


Nej, inte nu iaf. Inte på väldigt lång tid, du har förstört ordet.


För att jag tycker att något är fantastisk som du inte tycker det har jag 'förstört' ordet. Ok.


Inte för att du tycker något är fantastiskt utan för att du tycker _ALLT_ är fantastiskt.

Gods fingerprints
Användarvisningsbild
poser
Unique snowflake
 
Inlägg: 6983
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Skåne -> Göteborg -> Stockholm

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 2:09

Av någon anledning känns det som att jag har fått en överväldigande hat emot mig för att jag inte gillar svenska serier.

Det hade jag faktiskt aldrig kunnat ana när jag först skrev att jag inte gjorde det...
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav VelocityBoy » sön dec 12, 2004 2:09

LWes skrev:För att jag tycker att något är fantastisk som du inte tycker det har jag 'förstört' ordet. Ok.


Det låter verkligen tråkigt jag hoppas att de saknades en smiley i posers inlägg.
Användarvisningsbild
VelocityBoy
Zeppo
 
Inlägg: 3507
Blev medlem: 06 feb 2004
Ort: Stockholm (ex-Luleåbo)

Inläggav noike » sön dec 12, 2004 2:09

LWes skrev:Jag menade inte att serierna är dåliga för att industrin är bättre. Jag menade att i sverige kan har serier inte lika stora budgetar och därför kan dom inte göra lika bra serier. DET är vad jag menade. Skulle sverige kunna göra en serie som Lost? Nej. DET är vad jag menade.

Jo, det skulle de. Man spelar in på en söderhavsö med låg växelkurs. Det är knappast som om serien har stora effekter. Det är utbrändhet på manussidan i och med hur svenska serier skrivs som är problemet där. Vi kan inte göra flashiga special effekter, men so what? Special effekter är inte hela världen. Oftast blir det bättre med inga alls än med dåliga vilket oftast bevisas i amerikanska serier.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 2:12

noike skrev:
LWes skrev:Jag menade inte att serierna är dåliga för att industrin är bättre. Jag menade att i sverige kan har serier inte lika stora budgetar och därför kan dom inte göra lika bra serier. DET är vad jag menade. Skulle sverige kunna göra en serie som Lost? Nej. DET är vad jag menade.

Jo, det skulle de. Man spelar in på en söderhavsö med låg växelkurs. Det är knappast som om serien har stora effekter. Det är utbrändhet på manussidan i och med hur svenska serier skrivs som är problemet där. Vi kan inte göra flashiga special effekter, men so what? Special effekter är inte hela världen. Oftast blir det bättre med inga alls än med dåliga vilket oftast bevisas i amerikanska serier.


Visst, om det gjordes en svensk version av Lost skulle jag absolut se den.
Men ingen av kanalerna satsar på sånt.
Vilket var vad jag menade.
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav poser » sön dec 12, 2004 2:12

LWes skrev:Av någon anledning känns det som att jag har fått en överväldigande hat emot mig för att jag inte gillar svenska serier.

Det hade jag faktiskt aldrig kunnat ana när jag först skrev att jag inte gjorde det...


Jag gillar, överlag, inte svenska serier heller.

Gods fingerprints
Användarvisningsbild
poser
Unique snowflake
 
Inlägg: 6983
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Skåne -> Göteborg -> Stockholm

Inläggav VelocityBoy » sön dec 12, 2004 2:12

noike skrev:Jo, det skulle de. Man spelar in på en söderhavsö med låg växelkurs. Det är knappast som om serien har stora effekter. Det är utbrändhet på manussidan i och med hur svenska serier skrivs som är problemet där. Vi kan inte göra flashiga special effekter, men so what? Special effekter är inte hela världen. Oftast blir det bättre med inga alls än med dåliga vilket oftast bevisas i amerikanska serier.


Jag har för mig att jag har läst att piloten till "Lost" är det dyraste tv-serie avsnitt som någonsin har spelats in.
Användarvisningsbild
VelocityBoy
Zeppo
 
Inlägg: 3507
Blev medlem: 06 feb 2004
Ort: Stockholm (ex-Luleåbo)

Inläggav poser » sön dec 12, 2004 2:14

Did you know that Lost is the most expensive pilot ever filmed?


Så du har nästan rätt VB.

Gods fingerprints
Användarvisningsbild
poser
Unique snowflake
 
Inlägg: 6983
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Skåne -> Göteborg -> Stockholm

Inläggav noike » sön dec 12, 2004 2:15

VelocityBoy skrev:Av någon konstig anledning så kan vi inte heller göra bra lågbudget saker... för en film som "Garden state" har vi råd att göra men vi gör den aldrig.

Vi har fortfarande inte fått en fungerande filmindustri och ingen får experimentera. Jag vet inte varför, eftersom vi borde ha kommit dit för länge sedan. Fast jag tycker mig ha sett att det stela autör-tänkandet mer och mer börjar lossna.

VelocityBoy skrev:Jag har för mig att jag har läst att piloten till "Lost" är det dyraste tv-serie avsnitt som någonsin har spelats in.

Till stor del eftersom att det valde att spela in på Hawaii. Det är inte billigt att göra något sådant.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 2:25

poser skrev:
LWes skrev:Av någon anledning känns det som att jag har fått en överväldigande hat emot mig för att jag inte gillar svenska serier.


Jag gillar, överlag, inte svenska serier heller.


Ok, då får jag försöka igen:
Av någon anledning känns det som att jag har fått en överväldigande hat emot mig för att jag gillade Vita Lögner.

Är det anledningen?
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav Pazuzu » sön dec 12, 2004 2:27

LWes: Vad har hänt med din avatar? Jag kan inte se den längre. :?:
Serious sport is war minus the shooting. - George Orwell

Dolores capitis non fero. Eos do.
[size=9][b]
Användarvisningsbild
Pazuzu
Big Bad
 
Inlägg: 2446
Blev medlem: 31 maj 2004
Ort: Kalmar

Inläggav LWes » sön dec 12, 2004 2:29

Pazuzu skrev:LWes: Vad har hänt med din avatar? Jag kan inte se den längre. :?:


Jag tog bort den. Jag känner mig inte så 'Jul-aktig' längre...
Det kändes som om ifall man blir anfallen skall man gömma sitt ansikte så att det inte skadas...
Användarvisningsbild
LWes
Zeppo
 
Inlägg: 3451
Blev medlem: 19 nov 2004
Ort: Stockholm

Inläggav Pazuzu » sön dec 12, 2004 2:31

LWes skrev:
Pazuzu skrev:LWes: Vad har hänt med din avatar? Jag kan inte se den längre. :?:


Jag tog bort den. Jag känner mig inte så 'Jul-aktig' längre...
Det kändes som om ifall man blir anfallen skall man gömma sitt ansikte så att det inte skadas...


Det låter illa. :(
Serious sport is war minus the shooting. - George Orwell

Dolores capitis non fero. Eos do.
[size=9][b]
Användarvisningsbild
Pazuzu
Big Bad
 
Inlägg: 2446
Blev medlem: 31 maj 2004
Ort: Kalmar

Inläggav VelocityBoy » sön dec 12, 2004 2:33

LWes skrev:Jag tog bort den. Jag känner mig inte så 'Jul-aktig' längre...Det kändes som om ifall man blir anfallen skall man gömma sitt ansikte så att det inte skadas...


:(

Det känns inte så roligt att höra jag tycker att det är kul att du har kommit hit till siten det har blivit massor av diskussioner (även om jag inte har varit med i så många) och det är ju väldigt positivt.

Jag hoppas att du hänger kvar (även om du gillar "Vita lögner" ;) )
Användarvisningsbild
VelocityBoy
Zeppo
 
Inlägg: 3507
Blev medlem: 06 feb 2004
Ort: Stockholm (ex-Luleåbo)

Nästa

Återgå till TV-serier och film



Vilka är online

Användare som besöker denna avdelning: Inga registrerade användare

cron