Film 3: Film Goes To Monte Carlo

Diskutera serier och filmer som inte är buffyrelaterade här.

Inläggav noike » ons okt 24, 2007 22:03

eriked skrev:
noike skrev:
caffeineaddict skrev:Dock fick filmen mig att vilja flytta till Frankrike...
De har mer och bättre ost i Italien.
Snicksnack. Frankrike har Saint Agur :chock: :drool: :lovebunny:

Jag har ätit smuggelost från Italien. Kommer inte ihåg vad den hette, men herre jävlar, orgasm i gul fast form.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav caffeineaddict » ons okt 24, 2007 22:06

noike skrev:orgasm i gul fast form.


Gammal orgasm, m.a.o.?


"Ma'am, cheese is on it's way. Here's an interim banana."
- VEEP


MP3 | CD | DVD/BD | BF:s favoritfilm 1940-1949: omröstning

Användarvisningsbild
caffeineaddict
Tyrolerhatten
 
Inlägg: 36748
Blev medlem: 17 sep 2003
Ort: Inte Norrköping längre, har jag fått påpekat för mig.

Inläggav noike » ons okt 24, 2007 22:09

caffeineaddict skrev:
noike skrev:orgasm i gul fast form.

Gammal orgasm, m.a.o.?

Nej. OST! Jävla kretin.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav Rombat » ons okt 24, 2007 22:29

noike skrev:
caffeineaddict skrev:
noike skrev:orgasm i gul fast form.

Gammal orgasm, m.a.o.?

Nej. OST! Jävla kretin.
Känner du det på lukten eller du har testat den med prover? Är inte det typ kannibalism? Spermacides?

But Théoden was not uttely forsaken
Användarvisningsbild
Rombat
knukka!
 
Inlägg: 21196
Blev medlem: 16 sep 2004
Ort: Växjö. Mitt i härligheten!

Inläggav RalfiParpa » lör okt 27, 2007 12:36

United 93:
"The nicer the nice, the higher the price."
Användarvisningsbild
RalfiParpa
Big Bad
 
Inlägg: 1853
Blev medlem: 03 okt 2004

Inläggav lilith » sön okt 28, 2007 1:07

Det pågår Kortfilmsfestival i Uppsala!
http://www.shortfilmfestival.com/

Vi har hittills sett en massa kanadensisk animerat. Hög kvalitet men mycket blandat.
De roligaste hade jag sett förut. Varsågoda:

The Big Snit

The Cat Came Back
He smells like forrest.
/The Evil Queen, Once Upon a Time
Användarvisningsbild
lilith
The Doctor
 
Inlägg: 9628
Blev medlem: 09 maj 2006

Inläggav caffeineaddict » sön okt 28, 2007 12:08

RalfiParpa skrev:United 93:


Well put.

BRA-A-AINS! Kalles dag i Zombieland! (i fredags iofs...)

Insåg att jag hade samlat på mig en hel bunt filmer om såna där skojfriska, hjärnätande levande döda, så varför inte bunta ihop dem och maraton-titta? So that's what I did.


Fido
"I'd say I'm a pretty darn good father. My father tried to eat me. I don't remember trying to eat Timmy."

Började dagen lite lättsamt med den här helfina zombiekomedin som har en relativt originellt angreppsvinkel. Även om ingen tid anges så ÄR DET 50-tal. Zombiesarna har redan tagit över det mesta av världen men människorna har lyckats hägna in sig i små samhällen där de lever i Pleasantville-idyll och använder sina el-koppelbundna zombies som betjänter och slavar.

Fina skådisar, underbart bisarr humor som efter ett tag blir brutalare än vad man kanske tror till en början (tro inte att filmen är rädd för att ta livet av barn... yay!) och framförallt en fantastisk påhittad värld där människorna lurat sig själva till att tro att de kan leva i någon form av harmoni med zombiesarna. Jag skrattade HÖGT många gånger, så många att det ibland lutade mot ett ännu högre betyg.

Dock är huvudstoryn och strukturen lite wonky och för offbeat ibland, men stämningen, humorn och världen den bygger upp är spot-on. Jag skulle gärna se t.ex. en TV-spinoff i de här samhällena, den känns alldeles för väluppbyggd och härlig för att bara spendera den här lilla 90-minutershistorien i.

3½ smaskiga hjärnor av 5:

BildBildBildBild


The Return of the Living Dead
"But I don't care darling, because I love you, and you've got to let me eat your BRAAAAAAAAAAAINS!"

Kan vara en av de mest hysteriskt underhållande filmerna någonsin. Satt såhär :D 90 minuter i sträck. Det handlar ju trots allt om filmen där zombiesarna faktiskt springer omkring och skriker "BRAAAAAINS!" mest hela tiden. Vet inte riktigt hur man ska ge ett "omdöme" annars, filmen håller ett sjukt tempo och jag gapskrattade och fick adrenalinkickar om vartannat mer eller mindre hela tiden. Och så rätt vad det var så var det slut. Såklart man kunde önska sig starkare karaktärer eller mer definerad story, men äh vafan! Inte riktigt det den här filmen ska handla om. Det enda jag egentligen kan gnälla lite på är att jag inte riktigt vet om jag gillar mina zombies såhär pass intelligenta. Men, men, that's truly a minor point. BRAAAAAAAAAAAAAAAAAINS!

4 smaskiga hjärnor av 5:

BildBildBildBild


Planet Terror
"This one's a no-brainer."
"What does that mean?"
"She has no brain."


PANG! PANG! SPLAT! FUCK! BOOOOOOOOOOOM! HAHAHAHAHHA! :D Ändå liiiite mindre kul och försöker lite för mycket i jämförelse med RotLD, men ordentligt kul likväl. Föredrar Death Proof i slutändan, men varför jämföra egentligen? Och låt detta bara vara början på en ordentlig Michael Biehn-comeback. Plix.

4 smaskiga (men lite mindre smaskiga än RotLDs) hjärnor av 5:

BildBildBildBild



Re-Animator
"You steal the secret of life and death, and here you are trysting with a bubble-headed co-ed!"

Jaha. Nehe. Kanske hade jag fått min zombie-fill för dagen. Kanske förväntade jag mig för mycket. Men hursomhelst var Re-Animator den minst roliga dosen zombie-orgie för dagen. Därmed inte sagt att den var dålig eller nånstans i närheten, men bortsett från den fantastiskt hemska "sex"-scenen med det avhuggna huvudet så misslyckades den med att få mig att reagera så jättemycket på någonting alls. Det var ganska trevlig blodunderhållning vid tillfälle, och kanske är den bättre om man kan sin Lovecraft bättre. Men även om Herbert West är en härlig karaktär så var "hjältarna" sådana platta 80-talstråkingar att jag satt lite halvt ointresserad. Därmed inte sagt att det inte fanns underhållning! Katten! Och allt med huvudet mer eller mindre. Så, inte dåligt. Nästan förtjänande av ett högre betyg. Men likväl bara...

3 saftiga hjärnor av 5:

BildBildBild


"Ma'am, cheese is on it's way. Here's an interim banana."
- VEEP


MP3 | CD | DVD/BD | BF:s favoritfilm 1940-1949: omröstning

Användarvisningsbild
caffeineaddict
Tyrolerhatten
 
Inlägg: 36748
Blev medlem: 17 sep 2003
Ort: Inte Norrköping längre, har jag fått påpekat för mig.

Inläggav AKS » sön okt 28, 2007 22:36

http://www.imdb.com/chart/

VARFÖR?! Saw-serien kommer aldrig att ta slut...
Last.fm | Avatar av: B-F

Well done. Here come the test results: "You are a horrible person." That's what it says: a horrible person. We weren't even testing for that.
-- Portal 2

A pit is not complete without a Freeman climbing out of it.
-- vortigaunt i Half-Life 2: Episode 2
Användarvisningsbild
AKS
Official Goddess
 
Inlägg: 20301
Blev medlem: 13 sep 2003

Inläggav adolvsson » sön okt 28, 2007 22:40

AKS skrev:VARFÖR?! Saw-serien kommer aldrig att ta slut...

Antagligen inte. Jag hörde för några månader sen, ett halvår eller ett år eller åtminstone nåt som har med tid att göra, att bolaget såg framför sig en Saw om året under överskådlig framtid. Halloweentradition. Det lär nog hålla sig ett tag till.
Well, I like to eat cheese. And I sometimes like to think of cheese…How it came to be. The magic thing is that there’s just, you know, a cow. And then there’s the grass and the sunlight, and then here comes the cheese…It’s kind of amazing. - David Lynch

Blogg | Twitter | Instagram | Facebook | LinkedIn
Användarvisningsbild
adolvsson
Assistant to the Regional Manager
 
Inlägg: 23280
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: Stockholm

Inläggav HeY » sön okt 28, 2007 22:41

You don't like them? (Saw alltså)

"I like your thinking!"
Tegan Quin to me 21/11 -09

"True love is when you don't care where somebody's fingers have been." - Ingrid Michaelson
"I don't trust a man with curly hair. I can't help picturing small birds laying sulphurous eggs in there, and I find it disgusting." - Sue Sylvester, Glee

Last.fm | Twitter | Tumblr
Användarvisningsbild
HeY
typ 12
 
Inlägg: 4933
Blev medlem: 08 dec 2004
Ort: Stockholm

Inläggav noike » sön okt 28, 2007 22:45

adolvsson skrev:
AKS skrev:VARFÖR?! Saw-serien kommer aldrig att ta slut...

Antagligen inte. Jag hörde för några månader sen, ett halvår eller ett år eller åtminstone nåt som har med tid att göra, att bolaget såg framför sig en Saw om året under överskådlig framtid.

Jag vill vara optimistisk och tvivlar. Snart får de slut på b-skådespelare som vill vara med.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav herdware » sön okt 28, 2007 22:47

noike skrev:Jag vill vara optimistisk och tvivlar. Snart får de slut på b-skådespelare som vill vara med.


Föddes du igår eller? :D
Serenity through solemnity.
Användarvisningsbild
herdware
Watcher
 
Inlägg: 7180
Blev medlem: 07 nov 2006
Ort: Det egentliga Småland

Inläggav caffeineaddict » sön okt 28, 2007 22:47

noike skrev:Snart får de slut på b-skådespelare som vill vara med.


Hey! Scott Patterson ju! Don't diss The Luke!

Samtidigt som jag inte har någon som helst åsikt om Saw överhuvudtaget, men nånstans tycker jag det är lite roligt av principskäl att det finns en ny evighetslång skräck-franchise. Bara för att, liksom.


"Ma'am, cheese is on it's way. Here's an interim banana."
- VEEP


MP3 | CD | DVD/BD | BF:s favoritfilm 1940-1949: omröstning

Användarvisningsbild
caffeineaddict
Tyrolerhatten
 
Inlägg: 36748
Blev medlem: 17 sep 2003
Ort: Inte Norrköping längre, har jag fått påpekat för mig.

Inläggav AKS » sön okt 28, 2007 22:49

HeY skrev:You don't like them? (Saw alltså)


Ettan är väl okej. Tvåan har jag sett, men tyckte den var mesig. Varken äcklig eller spännande. Trean har jag inte sett än. Inte så mycket det att jag inte gillar, snarare är jag likgiltig inför filmerna som sådana, men *less* på att höra om dem.
Last.fm | Avatar av: B-F

Well done. Here come the test results: "You are a horrible person." That's what it says: a horrible person. We weren't even testing for that.
-- Portal 2

A pit is not complete without a Freeman climbing out of it.
-- vortigaunt i Half-Life 2: Episode 2
Användarvisningsbild
AKS
Official Goddess
 
Inlägg: 20301
Blev medlem: 13 sep 2003

Inläggav HeY » sön okt 28, 2007 22:52

Jag har gillat alla tre, men en evighets runda är jag väl inte så pepp på. Fjärde får gärna vara den sista.

"I like your thinking!"
Tegan Quin to me 21/11 -09

"True love is when you don't care where somebody's fingers have been." - Ingrid Michaelson
"I don't trust a man with curly hair. I can't help picturing small birds laying sulphurous eggs in there, and I find it disgusting." - Sue Sylvester, Glee

Last.fm | Twitter | Tumblr
Användarvisningsbild
HeY
typ 12
 
Inlägg: 4933
Blev medlem: 08 dec 2004
Ort: Stockholm

Inläggav noike » sön okt 28, 2007 22:54

herdware skrev:
noike skrev:Jag vill vara optimistisk och tvivlar. Snart får de slut på b-skådespelare som vill vara med.

Föddes du igår eller? :D

Nej, men jag mår inte bra och därför ska jag tamigfan vara lycklig istället för det omvända. Och jag tycker tortyrskräck kan vara det tråkigaste och mest sövande jag vet, därför strider det mot min lycka. Ergo ska jag arbeta aktivt för att serien ska gå dåligt — även om det bara råka ske i mitt eget idioversum och inte i den sammanslagna.

Ska man göra en långkörarserie, varför inte göra dem på något som faktiskt är kul?
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav noike » sön okt 28, 2007 23:32

caffeineaddict skrev:BRA-A-AINS! Kalles dag i Zombieland! (i fredags iofs...)

31 Days of Zombies på http://projectionbooth.blogspot.com/ dag 28 nu med Evil Dead II.
The film isn’t so much postmodern as it is anarchy captured in a bottle, with every batshit crazy sight gag serving to further deconstruct its chosen genre trappings.
“It's like algebra. Why you gotta put numbers and letters together? Why can't you just go fuck yourself?”
Wayne, Letterkenny.

:: snow crunch :: poäng: 51 / 100 ::
Användarvisningsbild
noike
also cute and fluffy!
 
Inlägg: 39166
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: A crappy place

Inläggav A bear » mån okt 29, 2007 11:43

noike: tack för den länken. Gillade.

Andra nyheter, till ingens stora förvåning:

Wonder Woman nu helt nerlagd
"There's been a contamination."

"You're like the Michael Jordan of being a sonofabitch."

"I've been saying, anybody who didn't get that this is the last season after this scene was missing the point." - Joss Whedon, 7.01
Användarvisningsbild
A bear
Slayer
 
Inlägg: 13550
Blev medlem: 15 jan 2005
Ort: Staden som simmar på vattnet

Inläggav Illyria » mån okt 29, 2007 14:51

Just det här projektet förvånar inte, men jag tror filmen blir av en dag. En dag när Joss ger oss fin tv istället.
Användarvisningsbild
Illyria
Watcher
 
Inlägg: 7856
Blev medlem: 26 maj 2004

Inläggav AKS » mån okt 29, 2007 14:53

Åååh... Joss och tv i samma mening!
Last.fm | Avatar av: B-F

Well done. Here come the test results: "You are a horrible person." That's what it says: a horrible person. We weren't even testing for that.
-- Portal 2

A pit is not complete without a Freeman climbing out of it.
-- vortigaunt i Half-Life 2: Episode 2
Användarvisningsbild
AKS
Official Goddess
 
Inlägg: 20301
Blev medlem: 13 sep 2003

Inläggav Glorificus » tor nov 01, 2007 22:52

AKS skrev:Åååh... Joss och tv i samma mening!

:D ;)

Okej, filmfråga. Jag sitter och försöker komma ihåg vad den där filmen heter med bröderna som hjälper sin pappa att döda människor som han tror är demoner. En av bröderna sitter som vuxen och berättar sin livs historia för en polis.

Tror den är från tidigt 2000-tal. Jag vill inte se om den, måste bara veta vad den heter. Jag har det nånstans i huvudet, men precis utom räckhåll.
**
brat: "jag kopierade galet"
brat: "du kan sluta läsa det där"
Glory: "hihi"
brat: "nu"
- msn-klassiker 2012-08-25, kl. 02.12

"Excuse me." - Boreanaz till brat & Glory, Halloween -04
Användarvisningsbild
Glorificus
Watcher
 
Inlägg: 6714
Blev medlem: 14 okt 2004
Ort: Boden

Inläggav adolvsson » tor nov 01, 2007 22:54

Malin: Frailty? Regisserad av Bill Paxton, som också spelar pappan? Skitbra?
Well, I like to eat cheese. And I sometimes like to think of cheese…How it came to be. The magic thing is that there’s just, you know, a cow. And then there’s the grass and the sunlight, and then here comes the cheese…It’s kind of amazing. - David Lynch

Blogg | Twitter | Instagram | Facebook | LinkedIn
Användarvisningsbild
adolvsson
Assistant to the Regional Manager
 
Inlägg: 23280
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: Stockholm

Inläggav Glorificus » tor nov 01, 2007 23:04

adolvsson skrev:Malin: Frailty? Regisserad av Bill Paxton, som också spelar pappan? Skitbra?

Ja! Frailty! Den kanske var lite skitbra. Minns inte vad jag tyckte. Har Frequency på i bakgrunden på tv:n här och försökte komma ihåg varför jag brukar blanda ihop de två filmerna. Frequency - Frailty. Inte konstigt då! :P
**
brat: "jag kopierade galet"
brat: "du kan sluta läsa det där"
Glory: "hihi"
brat: "nu"
- msn-klassiker 2012-08-25, kl. 02.12

"Excuse me." - Boreanaz till brat & Glory, Halloween -04
Användarvisningsbild
Glorificus
Watcher
 
Inlägg: 6714
Blev medlem: 14 okt 2004
Ort: Boden

Inläggav adolvsson » tor nov 01, 2007 23:14

Glorificus skrev:Frequency - Frailty. Inte konstigt då! :P

:D Bra, underskattade, filmer båda två. Frequency äger jag men tyvärr inte Frailty. R1:an har ett kommentatorspår, med en coolt avslappnad Bill Paxton, som ska vara riktigt bra.
Well, I like to eat cheese. And I sometimes like to think of cheese…How it came to be. The magic thing is that there’s just, you know, a cow. And then there’s the grass and the sunlight, and then here comes the cheese…It’s kind of amazing. - David Lynch

Blogg | Twitter | Instagram | Facebook | LinkedIn
Användarvisningsbild
adolvsson
Assistant to the Regional Manager
 
Inlägg: 23280
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: Stockholm

Inläggav madskellig » tor nov 01, 2007 23:15

Frailty är grymt bra! Har nog inte sett den sedan den kom ut, dags för en omtitt definitivt.
"I hate listening to people's dreams. It is like flipping through a stack of photographs. If I'm not in any of them and nobody is having sex, I just don't care."

Last.FM
Användarvisningsbild
madskellig
Big Bad
 
Inlägg: 2168
Blev medlem: 14 aug 2005
Ort: Umeå

Inläggav Glorificus » lör nov 03, 2007 1:50

Friday Night Lights
Bra film, men svår att bedöma när man älskar serien så mycket. Väldigt snyggt foto. Och superkul att så många halvt okända skådespelare som jag gillar var med... Lucas Black (:lovebunny:), Derek Luke, Jay Hernandez. Connie Britton och Brad Leland (Buddy!) från FNL-serien. Och Christian Kane förstås. :D Chris scen var en av de bästa i hela filmen. Det tyckte de som gjorde kommentarspåret också, så det är inte som att jag är partisk eller nåt.

Her Minor Thing
Här fick man se mer av Chris. ;) Helt meningslösa storylines rakt igenom, men... ja, Chris. :D
**
brat: "jag kopierade galet"
brat: "du kan sluta läsa det där"
Glory: "hihi"
brat: "nu"
- msn-klassiker 2012-08-25, kl. 02.12

"Excuse me." - Boreanaz till brat & Glory, Halloween -04
Användarvisningsbild
Glorificus
Watcher
 
Inlägg: 6714
Blev medlem: 14 okt 2004
Ort: Boden

Inläggav lilith » lör nov 03, 2007 3:03

Death Proof
Jag var ju inte alls sugen på Tarantino, och kopian hade ingen text, så första halvan var jag lite ljummen. Jag hörde inte vad de sa och tyckte att vafan är detta för skit, helt uttråkad på allt dösnack. Men det tog sig. Tjejgäng nummer två var mycket roligare och intressantare att följa. Haha! Kurt Russel bråkade med fel tjejer! Det var roligt att se och slutade i stort jubel.

:psychobunny: :psychobunny: :psychobunny: av 5 möjliga

Ska det vara såhär njutbart roligt med massa våld???
He smells like forrest.
/The Evil Queen, Once Upon a Time
Användarvisningsbild
lilith
The Doctor
 
Inlägg: 9628
Blev medlem: 09 maj 2006

Inläggav adolvsson » lör nov 03, 2007 3:08

lilith skrev: (spoiler Death Proof) Tjejgäng nummer två var mycket roligare och intressantare att följa. Haha! Kurt Russel bråkade med fel tjejer!

Why me?!

Ska det vara såhär njutbart roligt med massa våld???

Om du inte sett Planet Terror än, då har du inte ens sett en bråkdel.
Well, I like to eat cheese. And I sometimes like to think of cheese…How it came to be. The magic thing is that there’s just, you know, a cow. And then there’s the grass and the sunlight, and then here comes the cheese…It’s kind of amazing. - David Lynch

Blogg | Twitter | Instagram | Facebook | LinkedIn
Användarvisningsbild
adolvsson
Assistant to the Regional Manager
 
Inlägg: 23280
Blev medlem: 13 sep 2003
Ort: Stockholm

Inläggav lilith » lör nov 03, 2007 3:12

adolvsson skrev:
lilith skrev:Ska det vara såhär njutbart roligt med massa våld???

Om du inte sett Planet Terror än, då har du inte ens sett en bråkdel.

Inte än. Ser inatt om vi inte somnar!
He smells like forrest.
/The Evil Queen, Once Upon a Time
Användarvisningsbild
lilith
The Doctor
 
Inlägg: 9628
Blev medlem: 09 maj 2006

Inläggav caffeineaddict » lör nov 03, 2007 9:48

lilith skrev:Death Proof
Jag hörde inte vad de sa och tyckte att vafan är detta för skit, helt uttråkad på allt dösnack.


Det är faktiskt ganska roligt dösnack rätt ofta, om man hör det vill säga.


"Ma'am, cheese is on it's way. Here's an interim banana."
- VEEP


MP3 | CD | DVD/BD | BF:s favoritfilm 1940-1949: omröstning

Användarvisningsbild
caffeineaddict
Tyrolerhatten
 
Inlägg: 36748
Blev medlem: 17 sep 2003
Ort: Inte Norrköping längre, har jag fått påpekat för mig.

FöregåendeNästa

Återgå till TV-serier och film



Vilka är online

Användare som besöker denna avdelning: Inga registrerade användare