Buffy Tournament

Här kan vi prata om det mesta som rör Buffy

Inläggav Zaxx » ons jul 27, 2005 19:16

Fool for love!!!!!!!!!!
Användarvisningsbild
Zaxx
Gay-polis, Buns of STEEL
 
Inlägg: 16868
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Göteborg

Inläggav latarmig » ons jul 27, 2005 19:26

Off skrev:Ja nu slutar väl tävlingen till 5x22 iaf.


Det borde väl vara kroppen som gäller till långt in på nästa säsong?

The Body
latarmig
Big Bad
 
Inlägg: 2342
Blev medlem: 23 feb 2004
Ort: Göteborg

Inläggav Off » ons jul 27, 2005 19:31

latarmig skrev:
Off skrev:Ja nu slutar väl tävlingen till 5x22 iaf.


Det borde väl vara kroppen som gäller till långt in på nästa säsong?

The Body


Tror det kan bli ganska tight vid the gift faktiskt.
Chuck D:
If you don't stand for something, you fall for anything
Harder than you think, it's a beautiful thing
Användarvisningsbild
Off
Chosen
 
Inlägg: 12866
Blev medlem: 12 sep 2003
Ort: Drrrty South - Malmö

Inläggav latarmig » ons jul 27, 2005 19:40

Jo, jag vet. För egen del har "The Gift" inte en chans, så "The Body" borde vara ohotad ända tills "Normal Again" eller "Seeing Red", och kanske skulle den klara sig även då. Men du har tyvärr säkert rätt. "The Gift" vinner förmodligen över "The Body". :-((

Som tur är brukar BF:arna tröttna på att rösta på samma avsnitt efter någon vecka, så det blir i alla fall inte det avsnittet som vinner hela turneringen. :-)
latarmig
Big Bad
 
Inlägg: 2342
Blev medlem: 23 feb 2004
Ort: Göteborg

Inläggav AKS » ons jul 27, 2005 19:44

Tror du inte att OMWF kommer att ta hem allt? (Det kommer ju före Normal Again)?

Sen tror jag att det blir tajt mellan The Body och The Gift (som jag utan minsta tvekan kommer att rösta på), men jag tror -- tyvärr -- att The Body kommer att vinna.
Last.fm | Avatar av: B-F

Well done. Here come the test results: "You are a horrible person." That's what it says: a horrible person. We weren't even testing for that.
-- Portal 2

A pit is not complete without a Freeman climbing out of it.
-- vortigaunt i Half-Life 2: Episode 2
Användarvisningsbild
AKS
Official Goddess
 
Inlägg: 20301
Blev medlem: 13 sep 2003

Inläggav Tob » ons jul 27, 2005 19:48

The Body

Tveklöst, en fast röst tills dess den åker ut.
World gonna end... where else would I want to be?
- Xander, Grave 6.22
Användarvisningsbild
Tob
Watcher
 
Inlägg: 6302
Blev medlem: 01 maj 2004
Ort: Borås

Inläggav latarmig » ons jul 27, 2005 19:59

AKS
"Once More, With Feeling" vinner givetvis vilket av de tidigare avsnitten det än ställs mot. Jag tänkte mest på egna favoriter. Men även där tror jag att benägenheten att tröttna kommer att få det på fall innan allt är slut. Jag gissar att "Chosen" blir slutvinnare.
Senast redigerad av latarmig ons jul 27, 2005 20:00, redigerad totalt 1 gång.
latarmig
Big Bad
 
Inlägg: 2342
Blev medlem: 23 feb 2004
Ort: Göteborg

Inläggav Nyx » ons jul 27, 2005 20:00

Fool for Love. Håller med om att the Body är ett enastående välspelat avsnitt där särskilt SMG är helt fantastisk. För mig innehåller det dock för lite av de element som utgör seriens signum och som gjorde att jag fastnade för den. Det är inte ett avsnitt som jag orkar se om och om igen. Därför tycker jag att det vore synd om det vann hela den här turneringen också.

All worthy work is open to interpretations the author did not intend. Art isn't your pet -- it's your kid. It grows up and talks back to you. - Joss Whedon

Does Joss Whedon even breathe oxygen, or does he subsist on the carbon dioxide that his fans expel in bouts of terror and frustration? - Mark Watches Buffy
Användarvisningsbild
Nyx
Witch
 
Inlägg: 5294
Blev medlem: 28 okt 2004
Ort: Stockholm

Inläggav AKS » ons jul 27, 2005 20:04

Chosen?! Fy 17. Det som inte ens skulle hamna på en topp 20 för mig. Det enda S7-avsnitt som skulle vara en acceptabel vinnare är Dirty Girls.

Detta är helt klart nackdelen med denna turnering (som är kul!!): att en del blir less och inte röstar på vad de egentligen vill utan bara vill byta. Lite synd tycker jag, men den diskussionen har vi haft tidigare i tråden.
Last.fm | Avatar av: B-F

Well done. Here come the test results: "You are a horrible person." That's what it says: a horrible person. We weren't even testing for that.
-- Portal 2

A pit is not complete without a Freeman climbing out of it.
-- vortigaunt i Half-Life 2: Episode 2
Användarvisningsbild
AKS
Official Goddess
 
Inlägg: 20301
Blev medlem: 13 sep 2003

Inläggav Ionized- » ons jul 27, 2005 20:10

FOOL FOR LOVE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I was Frozen in time, but I feel as if my Time is just beginning.
Användarvisningsbild
Ionized-
Demon Fodder
 
Inlägg: 8
Blev medlem: 19 maj 2005
Ort: Gbg

Inläggav monkeyboy » ons jul 27, 2005 20:13

The Body
Vinnare av buffyforums halmbocksbränningsgissningstävling 2004
Användarvisningsbild
monkeyboy
Big Bad
 
Inlägg: 1290
Blev medlem: 16 apr 2004

Inläggav Shetani » ons jul 27, 2005 20:26

Da bodeh, yo.
Zat vant be a praablem... Put him in ze cart!
Användarvisningsbild
Shetani
Scooby
 
Inlägg: 764
Blev medlem: 01 okt 2004
Ort: Malmö

Inläggav Illyria » ons jul 27, 2005 20:34

The Body
Användarvisningsbild
Illyria
Watcher
 
Inlägg: 7856
Blev medlem: 26 maj 2004

Inläggav The Buffster » ons jul 27, 2005 20:54

Det är sånna här val som jag inte vill göra... The Body är utan tvekan ett
mästerverk och egentligen är det nog bättre än Fool for Love... Men Fool
for Love är Fool for Love och jag älskar det så Fool for Love får det
bli...

"Sweetheart believe me, this is way, way more bad boy than you're ever going to be able to handle."
(Tommy Gavin, Rescue Me 3.10)

"What kind of lawyer are you?"
"The troubled yet fun kind."
(Alan Shore, Boston Legal 4.03)


| musik |
Användarvisningsbild
The Buffster
Zeppo
 
Inlägg: 3509
Blev medlem: 09 apr 2005

Inläggav latarmig » ons jul 27, 2005 20:59

AKS skrev:Detta är helt klart nackdelen med denna turnering (som är kul!!): att en del blir less och inte röstar på vad de egentligen vill utan bara vill byta. Lite synd tycker jag, men den diskussionen har vi haft tidigare i tråden.


Det är inget skäl till att inte ta upp den igen. Min tjatighet är medfödd så den blir varken ni eller jag av med. Som jag tror (?) att jag sagt innan, så ser jag inga problem med olika omröstningsformers brister. Man måste bara vara på det klara med att vi inte kommer att få fram vilket avsnitt som användarna här statistiskt sett tycker är det bästa. För ett sådant svar krävs nog en ganska annorlunda form. Men jag tror ändå jag föredrar den här samt den i Tobs Cup med utslagning av hälften varje gång. Det händer lite oväntade saker och man vet aldrig om det avanitt man trodde skulle vara kvar hela säsongen ens är kvar efter "Go Fish". Det är inte så dumt. Flera av kvartfinalisterna i Tobs Cup skulle jag aldrig i min vildaste fantasi kunna gissa som överlevare. Samma sak här, hur länge överlevde "Becoming"? Inte så länge om jag minns rätt, och det är ändå väldigt många som älskar det avsnittet.

AKS skrev:Chosen?! Fy 17. Det som inte ens skulle hamna på en topp 20 för mig. Det enda S7-avsnitt som skulle vara en acceptabel vinnare är Dirty Girls.


När det gäller "Chosen" så har jag inget direkt emot att det vinner. Det är inte med på min tio-bästa-lista men det är ändå ett habilt avsnitt och en värdig avslutare. I sjunde säsongen gäller "Same Time, Same Place" (7x03) och "Conversations With Dead People" (7x07), som bäst.
latarmig
Big Bad
 
Inlägg: 2342
Blev medlem: 23 feb 2004
Ort: Göteborg

Inläggav Tinkerbelle » ons jul 27, 2005 22:15

The Body
Tinkerbelle
Big Bad
 
Inlägg: 2322
Blev medlem: 26 jul 2004

Inläggav AKS » ons jul 27, 2005 22:40

latarmig skrev:Man måste bara vara på det klara med att vi inte kommer att få fram vilket avsnitt som användarna här statistiskt sett tycker är det bästa. För ett sådant svar krävs nog en ganska annorlunda form.


Jag tror att det sätt som skulle visa "mest rätt" vore om alla skrev upp sin topp 10 (som många redan gjort) sen tilldelas varje avsnitt samma poäng som den plats den har, allt läggs ihop och den med minst poäng vinner osv osv. Skulle vara ganska intressant. Kanske en topp 20 skulle krävas för att göra det ännu mer rättvisande? Fast det är ju iofs inte en turnering på nåt vis utan mest en redovisning. Inte så spännande och engagerande som detta. Trots det skulle det vara intressant att få fram ett sådant resultat. Jag tror också att det mest rättvisande skulle vara att dubbelavsnitt räknades som ett enda avsnitt. Visst, det är lättare att berätta en bra historia över 80 minuter så på det viset är det orättvist. Men det är, enligt mig, mer orättvist att avslutade historier som ex Hush och Restless ska jämföras med första halvan av What's My Line?
Last.fm | Avatar av: B-F

Well done. Here come the test results: "You are a horrible person." That's what it says: a horrible person. We weren't even testing for that.
-- Portal 2

A pit is not complete without a Freeman climbing out of it.
-- vortigaunt i Half-Life 2: Episode 2
Användarvisningsbild
AKS
Official Goddess
 
Inlägg: 20301
Blev medlem: 13 sep 2003

Inläggav Ai » ons jul 27, 2005 22:57

The Body är ett underbart avsnitt - men...

Fool for Love!

"Med ett schysst järnrör kan man slå världen med häpnad!"
SockerConny

Michael: YOU FUCKED A MURDERER??
Hunter: What's the big deal? I used a condom.
Brian: Well, your safe sex lecture paid off...

QaF 3x13

Zoë född 21/10-05 3710 g 52,5 cm
Användarvisningsbild
Ai
Watcher
 
Inlägg: 6016
Blev medlem: 27 jul 2004
Ort: Gävle (Söööööööööder)

Inläggav Pazuzu » tor jul 28, 2005 4:49

Jag sällar mig till Ai; The Body är ett fantastiskt avsnitt men rösten faller ändå på Fool for Love som ligger mig närmare om hjärtat.
Serious sport is war minus the shooting. - George Orwell

Dolores capitis non fero. Eos do.
[size=9][b]
Användarvisningsbild
Pazuzu
Big Bad
 
Inlägg: 2446
Blev medlem: 31 maj 2004
Ort: Kalmar

Inläggav eynosh » tor jul 28, 2005 8:20

Jag vill inte ha kvar Fool for love men jag kan inte rösta på the body heller när det är FFL som är det andra valet. Fool for love blir min röst igen då.


Varför fick inte Checkpoint gå vidare, Varför!?
"This is what happens when an unstoppable force meets an immovable object" - The Joker
Användarvisningsbild
eynosh
ButtBastard
 
Inlägg: 10004
Blev medlem: 07 nov 2004
Ort: Lidköping

Inläggav Gordo » tor jul 28, 2005 9:09

The Body
- Why would you wanna help me after what I did?
- Because it's what Jesus would freakin' do!
Användarvisningsbild
Gordo
doookti persika
 
Inlägg: 4641
Blev medlem: 08 feb 2005
Ort: Stockholm

Inläggav Binchy » tor jul 28, 2005 9:46

The Body.

Stående röst tills det röstats bort.




Kommer inte att kunna rösta i morgon, ska på U2, och i helgen ska vi vara på landet, så då blir det inte mycket röstande heller. Och the Body är mitt favoritavsnitt, kanske inte typiskt Buffyverseavsnitt, men ingen är out of caracter direkt, och det är så vackert och gripande gjort.
We saved the world, I say we party! I mean... I got all pretty.
Buffy: I'm gonna give you all a nice, fun, normal evening if I have to kill every person on the face of the Earth to do it.
Xander: Yay?

An archaeologist is the best husband any woman can have; the older she gets, the more interested he is in her - Agatha Christie Mallowan, or not
Användarvisningsbild
Binchy
Slayer
 
Inlägg: 15430
Blev medlem: 24 dec 2004
Ort: Mjölby (kommer från Gôteborg)

Inläggav sjostrand » tor jul 28, 2005 14:55

The Body
Användarvisningsbild
sjostrand
Big Bad
 
Inlägg: 2148
Blev medlem: 31 mar 2005
Ort: Katrineholm

Inläggav Magga » tor jul 28, 2005 16:16

The Body!!
Användarvisningsbild
Magga
Minion
 
Inlägg: 152
Blev medlem: 14 aug 2004
Ort: Åsbro

Inläggav CheeseGuy » tor jul 28, 2005 18:34

Fool for Love vs The Body: 7 - 14

The Body vs Forever

The Body!
Användarvisningsbild
CheeseGuy
Zeppo
 
Inlägg: 2705
Blev medlem: 05 okt 2004
Ort: Halmstad -> Lund

Inläggav latarmig » tor jul 28, 2005 18:38

The Body
latarmig
Big Bad
 
Inlägg: 2342
Blev medlem: 23 feb 2004
Ort: Göteborg

Inläggav Tinkerbelle » tor jul 28, 2005 18:51

The Body
Tinkerbelle
Big Bad
 
Inlägg: 2322
Blev medlem: 26 jul 2004

Inläggav Illyria » tor jul 28, 2005 18:59

The Body

Och detta är från och med nu en fast röst från mig, räknar med att det överlever ett bra tag. Skandal annars.
Användarvisningsbild
Illyria
Watcher
 
Inlägg: 7856
Blev medlem: 26 maj 2004

Inläggav Peppe » tor jul 28, 2005 20:15

The Body
Användarvisningsbild
Peppe
Scooby
 
Inlägg: 518
Blev medlem: 27 apr 2005
Ort: Uppsala

Inläggav mattek72 » tor jul 28, 2005 20:21

The Body
When I was alive, I may have been a little naughty.
But when they killed me, I became something much,much worse.
The stuff that nightmares are made of.
Användarvisningsbild
mattek72
Watcher
 
Inlägg: 6697
Blev medlem: 15 maj 2004

FöregåendeNästa

Återgå till Allmänt om BtVS



Vilka är online

Användare som besöker denna avdelning: Inga registrerade användare